top of page

RUH İLE YÜZYÜZE

Bir mimarın içsel yolculuğu

A3 Ruh . 2.jpeg

RUH ILE YÜZYÜZE dünyanın çeşitli ülkelerinde kamu, özel, ve kraliyet ailelerine projeler yapmış olan bir mimarın olağanüstü içsel yolculuğunu anlatıyor. Daha sonra Ruhsal Kanal (medyum) olması ile ufku daha da genişledi. Ruhsal dünyaya geçmiş kişilerin portrelerini çizmekten, her birimizin doğasında olan şifa gücümüzü keşfetmeye, duygusal deneyimlerimizin ve aileden gelen inançlarımızın nasıl nesiller boyunca etkili olabileceğini öğrendiği bu yolculuk onu daha da ileri konumlara götürdü.


Esi, duygu dolu hikayelerini anlattığı kişilerle olan deneyimlerinin, doğum, yaşam ve ölümle ilgili konularda seçme olağanımızın olmadığına dair varsayımlarımızı sorgulayıp kendi inançlarını nasıl değiştirdiğini paylaşıyor. Bu yolculuk onun ‘Hayat' anlayışını tamamiyle yeniden tanımlamasına neden oldu.


RUH ILE YUZYUZE sizi de eski alışkanlıklarınızı ve düşüncelerinizi sorgulamaya cesaretlendirecek, ve kendi yaşamınıza yeni bir anlam ve kisisel  güç getirecek.


“Macera dolu hayatım nihayet sakin bir döneme giriyor diye düşünmeye başlamışken beni bilgelik dolu ve mucizelerle dolu yerlere götüren, tamamiyle beklenmedik ve inanılmaz bir yolculuğa çıktım.  Ruhların  bilgelik dolu dünyaları ile tanıştım, ve bu sadece bir başlangıçtı!”

YORUMLAR

* * * * *

"..... RUHSAL DÜNYAYA AÇIK OLAN HERKESİN ZEVK ALACAĞI VE BİLGİLENECEĞİ BİR ÇOK HAYATIN SICAK BİR DİLLE VE İÇTENLİKLE YAZILMIŞ ÖYKÜSÜ….. "

* * * * *

"..... ŞAŞIRTICI. KİTAP OKUYUCUYU ÖLÜMDEN SONRA HAYAT OLDUĞUNA İNANDIRIYOR, VE YETERLİ BİLGİYİ DE SAĞLIYARAK, OKURDA DA KENDİ RUHSAL YOLCULUĞUNU BAŞLATMA ARZUSUNU UYANDIRIYOR....." 

* * * * *

"...BÜTÜNÜYLE YAPILAN ÇİZİMLERİN SAYISI, SADECE MATEMATİKSEL OLASILIĞINI DÜŞÜNSEK BİLE, BUNUN DEFALARCA RASTLANTISAL OLARAK GERÇEKLEŞMESİNİ KABUL EDİLEMEZ KILIYOR. AİLE FOTOĞRAFLARI ÇİZİMLERİN YAPILDIĞI GÖSTERİLERDEN ÇOK SONRA GÖNÜLLÜ OLARAK VE RASTGELE ESİ’YE GÖNDERİLMİŞTİ.

İMGELERİN DOĞRULUĞU VE EŞLİK EDEN MESAJLAR, KİTAPTAKİ ÇİZİM VE FOTOĞRAFLAR, VE İNTERNET SAYFASI WWW.ARTOFSPIRIT.CO.UK DE Kİ DİĞERLERİ, BİR ALDATMACA İÇİN OLASALIK YADA EN UFAK BİR NEDEN OLMADIĞINI AÇIKCA GÖSTERİYOR.

KISACASI “RUHLA YÜZ YÜZE”, HİÇ KİMSEYİ ALDATMAK İÇİN BIR NEDENİ VEYA AMACI OLMAYAN PROFESYONEL BIR MİMARIN ANLATIMIYLA, RUHSAL DUNYANIN VAR OLDUĞUNA GÖZÜMÜZÜ AÇIP İSPAT EDİYOR.

* * * * *

“… KADİM RUHSAL DÜNYANIN, BUGÜN SİCİM TEORİSİ, KUANTUM FİZİK, VE DİĞERLERİ GİBİ BAŞKA PARALEL BOYUTLARIN VARLIĞINI KURAMLAŞTIRAN BİLİMİN YENİ ÖNCÜSÜ OLDUĞUNU HABER VEREN MÜTHİŞ BİR KİTAP. GERÇEKLERE DAYANAN BU KİTAP, YETENEKLİ BİR MİMARKEN DAHA DA YETENEKLİ BİR MEDYUM/KANAL OLUP, SİZİN DE ZİHNİNİZİ BİLİM VE GERÇEKLİĞİNİ IİSPAT ETTİĞİ YENİ DÜNYALARA AÇACAK KANITLARLA TIKA BASA DOLU.

* * * * *

“… YÜREKLENDİRİCİ VE İLHAM VEREN BİR ÖYKÜ… AKILLI VE MERAKLI BİR KADININ GÖZÜYLE RUHSAL DÜNYAYA YAPILAN BİR YOLCULUK….”

* * * * *

“... ESİ’YE ÇOK ETKİLEYİCİ HAYAT HİKAYESİNİ VE BİLİNMEZLERLE DOLU HAYATIMIZIN BİR BOYUTUNU AÇIKLAYAN OLAĞANÜSTÜ DENEYİMLERİNİ BİR KİTAP HALİNE GETİRDİĞİ İÇİN TEBRİKLER… YAZARIN HIKAYESI HAYAT ANLAYIŞIMIZI GENİŞLETİYOR…"

* * * * *

“… EĞER KITABINDAN TEK BİR ŞEY ÖĞRENDİYSEM O DA HEPİMİZİN KENDİMİZİ ‘TANIMAMIZ’ GEREKTIĞİ. BU DA UFAK BIR ŞEY DEĞİL, KENDİMİZİ KEŞİF YOLCULUĞUMUZU NE KADAR GECİKTİRİRSEK, KENDİMİZİ TANIMAYI, DOLAYISIYLA HAYATIMIZDA OLAN İNSANLARLA SAĞLIKLI İLİŞKİLER KURABİLMEYİ GECİKTİRMİŞ OLACAĞIZ...”

* * * * *

“… BU KİTABI İLGİNÇ KILAN RUHSAL DÜNYA İLE İLGİSİ RUHLARLA İLETİŞİM DENEYİMLERİ KENDİ BAŞINA GELENE KADAR HİÇ OLMAMIŞ BİR MİMAR TARAFINDAN YAZILMIŞ OLMASI…ÇOK ŞAŞIRTICI VE KEYİFLE  OKUNUYOR…”

* * * * *

“… BU KİTABI KOCAMA OKUMASI İÇİN VERMİŞTİM VE NORMALDE OKUMAYACAĞI TÜR DE OLAN BU KİTABA VERDİĞİ CİDDİ DİKKATİ GÖRDÜĞÜMDE ÇOK ETKİLENDİM…” ​

* * * * *

"ÇOK DUYGU YÜKLÜ VE ETKİLEYİCİ BİR KİTAP. ÇOK GÜZEL YAZILMIŞ. BENİ DERİNDEN ETKİLEDİ."

* * * * *

"NE MÜTHİŞ YOLCULUK; HEM KENDİ YAŞAMI, HEMDE ÖLÜM SONRASINA DAİR"  

2worlds.jpg

'TWO WORLDS' MECMUASINDA KİTAP İNCELEMESİ


Aşağıda İngiltere'de 1887 senesinden beri yayınlanan Two Worlds aylık mecmuasının Kasım 2017 sayısında Graham Jennings Türkiye doğumlu psişik sanatçı Esi Çakmakçıoğlu’nun hayat hikayesini yazısıyla resmediyor.


Ruhsal kanal/medyum, psişik sanatçı ve şifacı Esi Çakmakçioğlu’nun doğduğu şehir olan Kars, evi saydığı Londra’dan daha farklı olamazdı. Istanbul’a yerleşmeden önce ise çocukluğunu ailesinin 1960’larda taşındığı Ankara’da geçirdi.


Mesleği mimarlik ve kentsel tasarım olan Esi, aralarında İngiltere, Almanya, Kazakistan, Brunei, Hong Kong ve Filipinler’in olduğu dünyanın bir düzine ülkesinde çalıştı. Yakın bir süre önce de Mimarlar Odası’nın İstanbul Büyükşehir şubesinden bir plaket aldı. Bu plaket, çalışma hayatının büyük kısmını yurt dışında geçirmesine rağmen mesleğinin 40. yılı için verilmişti.


Esi dini çekişmelerin olmadığı laik bir Türkiye’de büyüdü. Gerçekten de bilimle ilgilenen ailesi dindar değildi. Ruhsal dünya ile tanışması ancak 1987 yılında, bir arkadaşının babasının onu davet ettiği iki seansta gerçekleşti. Sonuç, bilim adamı ve ozan Ibn’i Sina (980- 1037) ile yapılan uzun bir etkileşimli iletişimdi. Avrupa’da tanındığı ismi ile Avicenna’nin en önemli çalışması ‘Tıbbın kanunları’dır.


Esi’ye besinlenme ve ruhsal gelişmesi ile ilgili bilgi ve öneriler verdi. Kısa bir süre sonra Esi ‘otomatik yazılı denemelerine başladı. Önceleri karalamalarla başladı ama kısa zamanda yazılanlar anlam kazanmaya başladı. Ancak Esi yazılanların kendi elinden değilde başkasının eliyle yazıldığına inandığında mesajları bütün olarak almaya başladı. 


Ayrıca yazılanları sözlü olarak da işitmeye de başlamıştı. Esi ruhsal rehberleriyle konuşmaya ve gün içindeki konularla ilgili önerilerini sormaya başladı. Cevaplarını çok açık olarak işitiyordu, ve verdikleri öneri ve öngörüler de gerçekleşmeye başlamıştı.


Yeni asrın başında tekrar İngiltere’de, Londra’da mesleğini yapmaya başladı. Ancak o zaman London Spiritual MIssion’dan haberi oldu.


Esi’nin, bu zamana kadar bırakın İngiltere’de 600 den fazla ruhsal kilise ve merkez olduğunu, Spiritualizm diye bir akım olduğundan bile haberi yoktu. London Spiritual MIssion’ın yanı sıra College of Psychic Studies (Psişik Çalışmalar Koleji) ve Spiritual Association of great Britain (Büyük Britanya Ruhsal Derneği) daki çalışmalara da devam etti. Her türlü gelişme grup ve çemberlerine katıldı ve ruhsal yetenekleri süratle gelişti.


Esi psişik sanata olan yeteneğini keşfetti ve her gittiği yere yanında eskiz defterini de taşımaya başladı. Mimar olmasina rağmen resim çizmenin hiç bir zaman güncel çalışmalarının bir parçası olmadığını, ve benzeri eskizleri sadece ruhların yardımıyla çizebildiğini özellikle vurguluyor. Hatta verilen kişiyi ‘durugörü’ ile görse bile portre olarak tek başına çizemeyeceğini açıklıyor.


Yaptığı portreler öylesine başarılıydi ki, önde gelen medyumlar onu da kürsüye davet etmeye başladılar. Onlar mesajları verirken Esi de eskizleriyle uğraşıyordu.


Esi’nin çok ilginç ve kolaylıkla okunabilen kitabı ruhsal çalışmalarının kısa öyküleri ve bir çok psişik sanat örnekleriyle dolu.

Önceleri gösterilerde iletişim yapılan kişi ile ilgili kanıt olan bilgileri diğer medyumlar veriyorlardı ama Esi de gun geçtikçe daha fazla katkıda bulunmaya başladı. Sonunda, resimli veya resimsiz iletişimlerde kürsüye tek başına da çıkabileceğine ikna oldu. Senelerdir de bir çok Londra kiliselerinde iletişim çalışmaları yapıyor. Esi sonunda tümüyle Londra’ya yerleşti ve mesleğinden de emekli oldu.


Artık tümüyle kanallık  çalışmalarını yaparken şifa için olan yeteneğini de keşfetti. Corinthian’lar ile şifacı olarak onaylandı. Ruhsal yeteneklerini tümüyle değerlendirmediğini düşünerek, bir de geçmiş yaşam regresyonuna ilgi duydu ve klinik hipnoterapist olarakta diplomasını aldı.


Son olarak- eğer Esi için hiç bir şey ’son’ kabul edilebilirse- mükemmel bir trans medyumudur. Ancak İngilizce ana lisanı olmadığı için toplu yerlerde gösteri yapmaya düşünmüyor ama bir çok Britanya’lılardan daha iyi Ingilizce konuşuyor. Bir trans söylevinden alıntı ile harika hayat hikayesini bitiriyorum- şimdilik.


“Bizim dünyamızda din yoktur. Siz bizim bir parçamızsınız. Dünya inanç arayan insanlarla dolu. Bilmiyorlar ki güçlerini kendi dışındakilere veriyorlar. Bizim dünyamızda din yoktur. Siz bizim parçamızsınız. Biz siziz, siz bizsiniz.”

PN DEC. 16 cropped.jpeg

'PSYCHIC NEWS'- OKUNMASI ÖNERİLEN  KİTAPLAR


made-up-pages-two-worlds-magazine.jpg

'TWO WORLDS' MECMUASINDA SÖYLEŞİAşağıda İngiltere'de 1887 senesinden beri yayınlanan Two Worlds aylık mecmuasının Aralık 2010 Noel sayısı icin yapılan soyleşiyi bulacaksınız.

-Bu ayın e-posta söyleşisi Türkiye doğumlu, psişik artist Esi Çakmakçıoğlu ile. Bir mimar ve kentsel tasarımcı olan Esi çok uzun yıllardır İngiltere’de yaşamıştır. Esi Oxford’da Kentsel Tasarım üzerine master’ını tamamladıktan sonra onbir ayrı ülkede- İngiltere, İrlanda, Kuzey Kıbrıs, Suudi Arabistan, Kazakistan, Myanmar (daha önceki ismi Burma), Filipinler, Çin, Hong Kong’ ve Türkiye’de aralarında kraliyet ailelerinin de olduğu kişisel ve kamusal projelerde çalışmıştır.

-İlk sorumuz ‘Meslektaşlarınız sizin ruhsal kanal olmanızı nasıl karşılıyor?


Benim ruhsal çalışmalarım bir dereceye kadar yeni olduğu için mimar ve kentsel tasarımcı meslektaşım arasında bilen çok az kişi var. Bir kısmı çok ilgililer, diğerleri ise benden değilse de bu konulardan uzak kalmaya çalışıyorlar. Onların beni bir ruhsal kanal olarak kabullenmeleri zor olabiliyor.

-Nerede doğdunuz?


Turkiye’nin doğusunda, Rusya sınırına yakın küçük bir şehir olan Kars’da doğmuşum.

-Belli bir dini inancla mı büyütülmüştünüz?


Çocukken müslüman olduğumuz ve tüm diğer inançlara karsı anlayışlı ve saygılı olmamız gerektiği öğretilmişti.

-Çocukken psişik yeteneğiniz varmıydı? Yoksa ilk deneyiminiz nasıl oldu?

Hayır, yoktu. Ama bu konulara cok meraklı idim. Büyüdükce çok kuvvetli sezgilerim olduğunun farkına vardım.
İlk deneyimim Istanbul’da, bir arkadaşımın ruhlarla iletişime geçebilen babası aracılığıyla oldu. Kanser ameliyatımdan iki sene sonra, 1984 yılında. Iletişime geçen bir tıp adamı ve filozof olan Ibni Sina (Avicenna, 980-1037) idi.

-Aileniz ruhsal kanal olmanızı nasıl karşılıyor?

Ailem bana güveniyor ve olduğum gibi kabul ediyor.

-İngiltere’ye ne zaman ve niçin geldiniz? Burada yaşamda hoşunuza giden nedir?

Buraya Kentsel Tasarım master’i yapmak üzere geldim. O zamanlar kentsel tasarım henüz Türkiye’de ayrı bir meslek değildi. Çalışmalarımı tamamladıktan sonra bir kaç sene kalıp deneyim sahibi olmak istedim. Büyük bir İngiliz şirketi hemen iş teklif etti. Iki sene onlarla çalıştıktan sonra uluslararası şirketlerde çalıştım.

Londra 30 seneden fazla süredir evim oldu. Sevdiğim öyle çok şey var ki; kırsal bölgeler, Londra Park'ları, kent ve kasabaların ölçekleri. Artık tamamiyle kendimi bir topluma ait hissediyorum, başka bir yerde yaşamayı düşünmem zor.

-Eğer bir hafta icin başbakan olsaydınız, hangi üç kanunu çıkarmak isterdiniz?

Teknolojinin ilerlemesiyle gittikçe ruhsuz bir topluma dönüşüyoruz gibi geliyor bana. Herşey para amaçlı ve herkes sürekli bir telaş içinde. Kendi duygularımızla artık temas halinde değiliz. Küresel uluslararası kuruluşları yasaklamak ve kendine yeterli toplumlara dönüşü teşvik edici kanunlar çıkarmayı çok isterdim. Ayrıca çevreye verdiğimiz zararları azaltıp, yenilenebilen enerji kaynaklarını değerlendirmek isterdim.

Kamu toplum araçlarında cep telefonları ile konuşmaları yasaklayıp, belediyelerin gece saatlerinde neden oldukları çalışmaların gürültüsünün çok sıkı kontrol edilmesini sağlayıp, yerel toplumları güçlendirecek özendirici tedbirler almayı çok isterdim.

-Ruhsal kanal olarak yetenekleriniz neler?

İbni Sina ile 1984 yılında olan ilk iletişimin hemen arkasından ‘otomatik yazı’ yazmaya başladım, ondan sonra ‘işitmeye’ (duru işiti) başladım. Simdi Duru Işiti, Duru Görüş, Duru sezim var. Ayrıca ruhsal alemdeki kişilerin portrelerini yapıyorum. Elim Ruh tarafından yönlendiriliyor.

-İyi bir ruhsal kanal (medyum) nasıl olunur? 

Rehberlerim tüm yapmamız gerekenin kalbimizi açmamız oldunu söylüyorlar; bu kadar basit.
Alçak gönüllülük, dürüstlük ve mizah anlayışının olması da yardımcı olacaktır diye inaniyorum. Kanal olan kişiler (medyumlar) calışırken tum egolarını bir kenara atmalılar. Iyi kanal olan kişiler Ruh’tan aldıkları bilgilere saygılı olacaklar ve kendilerine iletildiği gibi aktaracaklardır.

-Yaşınız kaç?

Gururla 'Indirimli Kart' sahibi olduğumu söyliyebilirim ama hala 30 yaşında hissediyorum!


-Hayatınızın en güzel günü neydi?

En güzel günlerimden biri kendisine babasının bir portresini yaptığım bir bayanın bana babasının fotoğrafını getirmesiydi. Ilk kez ikisini bir arada görüyordum ve bir an için şaşkınlıktan konuşamadım. Benzerlik çok şaşırtıcı idi. Simdi bu ikisi internet sayfamdaki galerinin ilk resimleri.

-Size şimdiye kadar verilen en önemli öğüt nedir ve kim verdi?

Aklıma gelen iki tane. Birincisini annem soylemişti ‘Akılsız kafanın cezasını ayaklar çeker’. Diğerini ise babam söylemişti. Konfüçyüs’ten bir sözdür ‘ çıkacağın her bir seyahat için önce bir adım atman lazım’.

-Hayat felsefenizi sadece iki üç cümle ile nasıl tanımlıyabilirsiniz?

Bence hayat o kadar değerli ki. Bize verilen her anın değerini bilmeliyiz, mutlulukta olsa hüzünde olsa.

-En sevdiğiniz renk nedir ve niçin?

Son bir kaç senedir, kuvvetli tek renkleri seçiyorum, özellikle de kırmızı. Bana enerji verdiöini düşünüyorum.

-Günün sonunda nasıl dinlenirsiniz?

Sinemaya gitmeyi ve dostlarımla yemek yemeyi çok severim. Her akşam uykuya dalmadan mutlaka bir kaç sayfa kitap okurum.

-Eğer bir ıssız adaya düşmüş olsanız yanınızda hangi üç lüks eşyanın olmasını isterdiniz?

Uzerinde uyumak için güzel ütülenmiş beyaz keten çarşaflar, su içmek için Kristal bir bardak ve bol miktarda nemlendirici güneş kremi.

-Sizi hayatta veya diğer  insanlarda neler kızdırır?

Haksızlık yapılması beni kızdırır, ayrıca diğer insanlara düşünceli davranmayan kisiler ve kendileri icin aklını kullanmayan insanlar sinirlendirir.

-Sizin için harika bir gün nasıldır?

Kahkaha ile geçen hergün benim için harikadır.

-Karakterinizi veya görünüşünüzü değiştirebilseydiniz, ne değiştirmek isterdiniz?

Görünüşümde bir sey düşünemiyorum. Karakter olarak da, hayatta en sabırsız kisi bendim ama yaşam size sabırlı bir insan olmayı ögretiyor.

-Vazgeçmek istediğiniz kötü alışkanlıklarınız varmı?

Artık yok. 1982 de gecirdiğim kanser ameliyatından sonra sigarayı bırakmıştım ve çok nadir içki içerim.

-Yeni yetişen ruhsal kanallara (medyum) neler önerirsiniz?

Her bir kanal farklıdır ve farklı çalışır. Hiç kimseyi taklit etmemelerini öneririm, kendi gibi olmalı ve Ruh’a güvenmeliler.

Ayrıca Spiritual kiliselerdeki gösterilere mumkün oldugu kadar çok gitmelerini öneririm. Iyi kanalların nasıl çalıştıklarını gözlemlesinler ve bir de kendi gösterilerine başladıklarinda neler yapmamaları gerektiğini.

-Yurt dışında gösterileriniz oldu mu?

Evet, son beş senedir Istanbul’da gösterilerim oldu. Ayrıca Almanya, Ispanya ve Hong Kong’da gosteri yaptim. Singapur, Isvec, Avustralya, Amerika’ya ve tekrar Hong Kong’a gitmeyi planlıyorum.

-Gösterilerinizden önce iletişim yapamazsanız diye telaşlanırmısınız?

Eskiden çok telaşlanırdım. Bana defalarca ben hazır olduğumda Ruh’un devreye girecegini gösterdikleri için daha rahatım. Artık Ruh’a ve de benim onlarla çalışabilme yeteneğime tümüyle güveniyorum.

-Nerede oturuyorsunuz? Komşularınız Ruhsal Kanal olduğunuzu biliyorlarmı? Biliyorlarsa bu konudakı düşünceleri neler?

Kuzey Londra’da oturuyorum. Az sayıda komşum kanal olduğumu biliyor. Ben bu konudaki çalışmalarım hakkında her zaman çok açık davranıyorum ama sözü geçmedikce ortaya atabileceğiniz bir konu değil.

Esi’nin kanal çalışmaları ve yaptığı portreleri karşılaştırmalı fotoğrafları ile internet sayfası www.artofspirit.co.uk de görebilirsiniz.


SAĞLIKLI BIR YAŞAM İÇİN AKUPUNKTUR- ÇEVİRİ

“Sağlıklı bir yaşam için Akupunktur” (Is Acupuncture for you?) isimli kitabı, Türkçe'ye çevirmiştir. Yazarı: JR Worsley, Arikan Kitapevi, 2001

ACUPUNCUTRE BOOKS.jpg

NEWS TITLE

Esi, Prof. JR Worsley'in ‘Is Acupuncture for you’ isimli, kitabını Turkçeye çevirdi. Aritan yayınevi tarafından 2001 yılında istanbul'da 'Sağlıklı bir Yaşam için Akupunktur' başlığıyla basılmıştır.

bottom of page