Our Recent Posts

Tags

MÜZİKLE VERİLEN KANIT


KEMAN DOÇENT MEHMET TANGÖR'ÜN ATÖLYESİNDEBir Ruhsal iletişimde öte dünyada olan kişinin kimliğini açıklayan ‘kanıtların’ önemli olduğuna ve doğru şekilde verilmesi gerektiğine inanırım. Çünkü o kişinin bir mesajı varsa doğru kişiye verilmelidir. Günlüğüme koyduğum hikayeler de ise eğer mesajlar o kişiye özel ise açıklamam. Aşağıda şimdiye kadar bana verilmiş en müthiş bir kanıtın hikayesini anlatıyorum- üstelik kendi babamdan!


Babam keman çalardı, ve tam bir klasik müzik meraklısı idi. Annemin göçünden (2012) beri babamın kemanı İstanbul’da bir eski dostlarında idi. Yakın bir tarihte onun da ölümünden sonra Cihat Aşkın’ı aradım (ek bilgi Not’ta), ve kemanı değerlendirebilecek bir kuruluşa bağışta bulunmak istediğimi söyleyip, yardımcı olabilir mi diye sordum. Cihat Aşkın bağışta bulunmak yerine, her sene keman öğrenimine yeni başlayan bir öğrencisine, babamın ismi altında, burs olarak kullanımınını önerdi. Önerisi beni çok duygulandırdı, ve kardeşime de danıştıktan sonra sevinerek kabul ettim. 1940li yıllardan beri oldukça yıpranmış olan kemanın, Doçent Mehmet Tangör’ün Atölyesinde ki onarımından sonra yukarıdaki fotoğraflarını aldım.

Kasım ayında Fulham Spiritualist Kilisesinin bir Pazar günü merasimine Zoom üzerinden katıldım. Daha once tanımadığım, Spencer Rose isimli Medyum (Ruhsal Kanal) olarak çalışıyordu. Bu geceki çalışması ile de Spencer’in gerçekten çok iyi bir medyum olduğunu öğrenmiş oldum.

Değişik medyumlar farklı şekilde çalışır. Bazıları iletişim kurulmak istenen kişiyi hisseder, ve doğrudan onlara hitap eder, diğerleri ise verilen kanıtları açıklar, ve devam etmeden önce kabul eden bir kişinin öne çıkmasını ister. Bir süre sonra Spencer yine birine hitap ederek iletişim kurmak isteyen kişiye ait bilgileri vermeye başlayınca ben de dikkatimi yazmakta oldugum bazı kartlara cevirdim.

Aynı zamanda verilen kanıtları da dinliyordum, ve medyumun bir Trampet sesi duyduğunu söylemesiyle dikkatimi ekrana çevirdiğimde bayanın bilgiyi kabul etmediğini gördüm. Spencer çocukların Trampet çaldığını duyduğunu anlattığında yine verdiği bilgi kabul edilmedi.

O anda birden farkına vardım ki iletişim benim içindi. Gözlerim yanımdaki rafta duran, babamın yazdığı çocuk kitaplarından birinin kapağına takıldı; Trampet! Bu kitabin hikayesini ‘Bir İthaf Yazısı ve Teşekkür Mesajları’ başlığı altında Eylül 2020 de Günlüğüme koymuştum. Babam şimdi de kemanının çocuklar tarafından kullanılacağına sevindiğini belirtmek için iletişim kuruyordu.

Çok mutlu oldum. Sadece bu derece açık ve tutarlı kanıtlara değil, aynı zamanda babamın kitabın kapağında Trampet çalan çocukları nasıl müzikle canlandırıp hayata geçirdiğine de hayret etmiş, ve etkilenmiştim.


Siz de müthiş bir ‘kanıt’ olduğunu düşünmüyor musunuz?

NOT- 20 Kasım 2020 Dünya Çocuklar Günü idi, ve “Dünya Çocuklarından Bir Çağrı” başlıklı bir yazım UN bağlantılı iki internet sayfasında yayınlandı. UN 1979 yılını Dünya Çocuk Yılı olarak tanımlamış, ve 47 ülkeden 94 sarkinin katıldığı bir çocuk şarkı yarışması düzenlemişti. Türkiye’den katılan şarkı birincilik almıştı, sözleri babama aitti.

Geçtiğimiz 23 Nisan 2020 tarihinde, Türkiye’de Çocuk Bayramının 100.cü yıldönümü idi. Bir kaç dostun büyük yardımı ile çok tanınan üç klasik müzik sanatçımız- Cihat Aşkın- Keman, Duygu Aydoğan- Harp, Meral Güneyman- Piano, müziğini çaldığı, ve sözlerinin iki ayrı dilde söylendiği bir video yapılmıştı. Sözünü ettiğim yazıdaki bu videoyu aşağıdaki bağlantıdan seyredebilirsiniz.


http://www.turkishlibrary.us/request-from-us-to-the-children-of-the-world/

©2017 by Esi Cakmakcioglu