Our Recent Posts

Tags

SON BİR SEVGİ MESAJI...

KORDONSUZ ZİL!

Uzak bir ülkede yaşayan bir tanıdığım beni telefonla aradı. 1980 lerin başlarında tanışmıştık, ama o zamandan beri sadece bir kez, o da iki yıl önce bir kez görüşmüştük. Bana eşinin sıhhatinin iyi olmadığını söylemişti. Şimdi hem ölüm haberini veriyordu, hem de eşinin ölümünden beri olan tekrar eden bir olay için danışmak istiyordu. İki katlı bir evde oturuyorlardı. Eşi rahatsızlığı nedeni ile devamlı üst kattaki odasında kalıyordu, ve ihtiyacı olduğunda bir kablosuz zili çalardı. Cenazesi bir hafta önceydi, ve çok sayıda insan gelmişti.


Kocasının ölümünden beri de çok sayıda ziyaretçileri olmuştu, konuşulan konular doğal olarak onunla ilgiliydi. NU’yu şaşırtan ise bir kaç kez, evde sadece aile bir araya gelip onunla ilgili konular açıldığında, hala odasında duran zilin çalmasıydı.


Odasını kontrol etmişler, ve her şey gayet normalmiş. NU evde hala kocasının varlığı çok kuvvetli bir şekilde hissettiğini, ve acaba hala dünyamıza bağlı kalmayımı tercih etti diye endişe ediyordu. Benim rehberlerime danışabilir miyim diye soruyordu.


Rehberim olayın düşünüldüğü gibi olduğunu bildirdi, ve beni kocası ile konuşturacaklarını söylediler. Gerçekten konuştum. Bana karısını çok fazla sevdiğini, o yüzden çevresinde kalarak yardımcı olmak istediğini söyledi. Bu kısa görüşmemizde ona yaşadığı yolculuğunu tamamlamasının önemli olduğunu, ve o sayede karına çok daha yardımcı olabileceğine ikna ettim. Kabul etti, ama önce karısıyla görüşmek istedi. NU’yu aradım ve anlattım. NU da benim aracılığımla kocası ile konuştu, ve kendinin de aynı şekilde düşündüğünü söyledi. Böylece kocası öteki dünyaya yolculuğunu tamamlamayı kabul etti.


Bu olaydan beri bir kaç ay geçti, ve geçtiğimiz hafta NU son görüşmemizden beri zilin hiç çalmadığını bildirdi, evde kocasının varlığını hissetmediğini de söyledi.


Daha sonra rehberim bana ‘iyi olduğu haberini verdi ve dünyadaki yaşamını bir sinemada gibi seyrettiğini' söyledi.

©2017 by Esi Cakmakcioglu